Ekibimiz

Nilay Yılmaz (Proje sahibi ve yürütücüsü)

    Çocukken kitaplarla arası pek iyi değildi. 70’li yıllardaki çocukluğu Eskişehir’in sokaklarında oyunlar oynayarak, kasabada yaşayan babaannesine gittiklerinde onun dizine yatıp ondan masallar dinleyerek geçti. 80’lerde de hep oynadı ve masallar dinledi, pek kitap okumadı. O yıllarda her akşam elektrik kesintisi olurdu. Babasının ona ve erkek kardeşine “Karagöz ile Hacivat” oynatmasıyla karanlık geceleri renklenirdi. Bir kitap kurdu değildi ama dergiler ondan sorulurdu. Doğan Kardeş ve Heidi dergilerinin satışa çıktığı ilk gün sabahın erken saatlerinde mahalledeki gazete bayisinin önüne dikilirdi. Bir de İş Bankası’nda çalışan amcasının ona her ay getirdiği Kumbara dergisi vardı. Bu dergilerdeki öyküleri satır satır okur, ezberler, dergideki resimlere bakmaya doyamazdı. 
    Büyüdükçe öykülerdeki harflerin büyüsüne de kapıldı, kitap okumayı sevmeye başladı. Üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünde okurken öykülerde beğenmediği yerler olduğunda bu bölümleri değiştirip arkadaşlarına anlattı. Öykü uydurmanın heyecanına kapıldığı o yıllarda İngilizce tiyatro oyunları da yazıp oynadı.
    Üniversitede öğretmenlik yapmaya başladığında yabancı dil öğrenmekle ilgili bilimsel makaleler yazmak da hoşuna gitti. Oyun ve dramayla dil öğretmenin yollarını da bu yıllarda keşfetti. 25 yıl Eskişehir’de ve İstanbul’da çeşitli üniversitelerde öğretmenlik yaptı. Doktora tezi ile 2014 Oğuz Tansel Halk Bilimleri Araştırma Ödülü (“Türk Çocuk Edebiyatı Kitaplarındaki Çocuk Gerçekliğine Eleştirel Bir Bakış” isimli araştırması ile) aldı. Bilimsel araştırmaları dışında resimli kitap, öykü, etkinlik kitabı, şarkı sözü, roman ve tiyatro oyunu türünde eserler verdi. İlk çocuk kitabı Meraklı Somon Balığının Serüvenleri ile ilk edebi ödülünü aldı. Yetişkinler için yazdığı birkaç öyküsü de ödüle değer görüldü. Cumhuriyet Kitap ekinde 16 yıl çocuk ve gençlik kitapları sayfasını hazırladı, kitap tanıtımları ve eleştirileri yazdı. 
   2000 yılından beri pek çok STK ile çalışıyor, sahada atölyeler gerçekleştiriyor, projelere eğitim içerikleri tasarlıyor ve eğitim danışmanlığı yapıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu’nun eğitim içeriklerini hazırlıyor ve danışmanlık yapıyor. Kadın çalışmaları, çocuk çalışmaları, çocuk hakları, çevre ve ekoloji, sanatın iyileştirici gücü, bilinçli farkındalık (mindfulness), çocuk yogası, yaratıcı drama, ailede okuma kültürü, yaratıcı düşünme, ileri düzey okuma becerileri, yaratıcı okuma ve yazma alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar ve atölyeler yürütüyor. MEB hizmet içi eğitim programlarında, ulusal ve uluslararası projelerde, STK’larda, eğitim platformlarında okuma kültürü, eleştirel ve yaratıcı düşünme konuları üzerine yapılandırılan çalışmaların yetişkin eğitimlerinde uzman eğitimci olarak görev alıyor. Bu arada hâlâ oyuncaklarla oynuyor, kedilerle oynuyor, dalgalarla oynuyor, rüzgârla oynuyor, düşüncelerle oynuyor. Oynamaktan hiç yorulmuyor. Drama oyunlarına ve sokak oyunlarına da bayılıyor, onlardan sıkılırsa yeni oyunlar uyduruyor. Aklında yazmak istediği yüzlerce öykü var. Oynamaktan vakit bulursa onları da yazacak.

Sevde Koyuncu (Proje asistanı)

Oktay Ön (Proje asistanı)

Rukiye Ulusan (Çizer)