Adım Adım Adımla

20 ADIMDA MEYDAN OKUMA

 1. Yaşına ya da durumuna uygun kategorilerden birini seçtin.
 2. Meydan okumakta kullanacağın kitabı da seçip, okudun. Belki de daha önce okumuştun.
 3. Kitaptaki tüm ayrıntıları gözden geçirdin. Adından, öyküdeki karakterlerden, mekânlardan, vurgulanan tema ya da düşüncelerden yola çıkarak hikâyesi olan bir fotoğraf karesi tasarladın.
 4. Bu fotoğraf karesinde kendine de bir rol buldun.
 5. Görsel anlatındaki ayrıntılarla ilgisi olan sıradışı bir okuma duruşu belirledin. O şekilde dururken kitabın adının da göründüğünden emin oldun.
 6. Kostüm ya da dekorun olacaksa, onları tasarlarken yaratıcı düşünme becerilerini harekete geçirdin. Nesneleri bilindik işlevleri dışında kullandın.
 7. Fotoğrafını çektin ya da çekmesi için birinden rica ettin.
 8. Kendi Instagram hesabından ya da bir yetişkinin hesabından fotoğrafını paylaştın.
 9. Paylaşımında en az bir kişiye meydan okuyarak onu @etiketledin.
 10. Fotoğrafına yaratıcı bir isim verdin. Bu isim kitapta geçen bir cümle de olabilir. Verdiğin isim bizi düşündürsün, meraklandırsın diye sen de epeyce düşündün.
 11. Fotoğrafını mutlaka #siradisimeydanokumalar etiketiyle paylaş ki değerlendirme kurulumuz seni görebilsin.
 12. Fotoğrafınla ilgili açıklamaya okuduğun kitabın, yazarının, varsa çizerinin ve yayınevinin adlarını yazmayı unutma.
 13. Açıklamanda yaşadığın şehri de #etiketleyerek belirt ki seçici kurulumuz İstanbul dışında yaşayan katılımcıları da ayrıca değerlendirebilsin.
 14. İstanbul’da yaşıyorsan En’ler Buluşması‘na da katılabilirsin. Bunun için profildeki linke tıklayarak katılım formunu eksiksiz olarak doldurmalısın.
 15. 18 yaşın altındaysan En’ler Buluşması’na katılman için ailenden de onay almamız gerekiyor. Katılım formunda yer alan cümleyi bir kâğıda yaz ve bu kağıdı veline imzalat. Velin bu kâğıdın fotoğrafını çekip onu WhatsApp’tan mesaj ya da e-postayla bize gönderebilir.
 16. Yaşasın! Formu doldurduğun haftanın meydan okuyanlarından birisin artık. Kitap perileri fotoğrafı hazırlayanlara şans diliyor.
 17. Sıradışı Meydan Okumalar 15 hafta boyunca devam edecek. Sonraki haftalar için hangi kitapla meydan okuyacağını düşünmeye başlayabilirsin. Her hafta farklı bir kitapla meydan okuyarak finaldeki şansını artırabilirsin.
 18. Her hafta En’ler Buluşması finaline kalan fotoğraflara bakıp onlardan ilham alabilirsin. Instagram hesabımızdaki paylaşımları ve dosyaları inceleyebilirsin. Yaptığımız çevrimiçi atölyelere katılabilirsin. Değerlendirme ölçeğimizdeki maddeler de sana rehberlik edebilir. Tüm bunları dikkate alarak bir sonraki hafta başka bir kitapla En’ler Buluşması’na yine başvurabilirsin.
 19. Bu arada her hafta bir yazarı ya da çizeri konuk edeceğiz. Onlar da okurlarına meydan okuyacak. Kim bilir belki bu yazar/çizer buluşmalarına da bazı sürprizler gizlenmiştir. Sıradışı bir yolculuk bu. Her an her yerden bir şey çıkabilir.
 20. Haydi, Instagram’da @siradisi.meydan.okumalar’ı takip edin ve bu yaratıcı düşünme yolculuğunda bize yol arkadaşı olun.

Fotoğraf açıklama yazısına örnek:
Emre Öztürk
Kitap: Nokta, Peter Reynolds, Altın Kitaplar Yayınevi.
Fotoğrafım: “Nokta Deyip Geçme” #siradisiokuma #Ankara
@Ayşeyılmaz’a meydan okuyorum.

20 ADIMDA SON KONTROL

 1. Beş kategoriden birini seçtim.
 2. Seçtiğim kategorinin özelliklerine (yaş ya da grup özellikleri) uyuyorum.
 3. Fotoğrafımda ben de yer alıyorum.
 4. Okuduğum kitabın adı fotoğrafımda görünüyor.
 5. Fotoğrafıma ilgi çekici bir isim verdim ve bu isim kitabın ismiyle aynı değil.
 6. Yaptığım sıradışı okuma hareketi ile seçtiğim kitap arasında bir ilişki var. Hareketim kitapla ilgili bir şey anlatıyor. En’ler Buluşması’na katılacaksam bunu formdaki açıklama bölümüne yazdım/yazacağım.
 7. Fotoğrafımda yer alan nesnelerin, kişilerin ve mekanların kitabın konusuyla bir ilgisi var. Bunlar ya zaten kitapta geçiyor ya da kitapta yok ama ben hepsinin kitapla ilişkisini kurdum. En’ler Buluşması’na katılacaksam bu ilişkileri formdaki açıklama bölümünde de anlattım/anlatacağım.
 8. Fotoğrafımda kullandığım renklerin kitapla bir ilgisi var. Bu renkleri seçerken öyküdeki bir karakteri düşündüm; bu rengi onun bir duygusuyla, öyküdeki bir düşünceyle ya da bir hareketle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilendirdim. Yani seçtiğim renklerin bir anlamı var. En’ler Buluşması’na katılacaksam düşündüğüm bu anlamları formdaki açıklama bölümünde de anlattım/anlatacağım.
 9. Fotoğrafımda yer alan nesneleri kendim yaptım; bunları üretirken evdeki malzemeleri dönüştürdüm. Nesneleri başka bir şeye dönüştürmediysem, o zaman onları sıradışı işlevlerde kullandım. Yani onu başka bir şeymiş gibi düşündüm.
 10. Fotoğrafımda yer alan her şeyi bulunduğu noktaya yerleştirirken yaratıcı olmaya ve sıradışı düşünmeye çalıştım. Anlatmak istediğim şeyi aklıma gelen “ilk fikir”den yola çıkıp yapmadım.
 11. Fotoğrafımda yer alan nesnelerin, kişilerin ve mekanların neden orada ve o şekilde durduğunu biliyorum. En’ler Buluşması’na katılacaksam yerleştirme biçimini formdaki açıklama bölümünde anlattım/anlatacağım.
 12. Fotoğrafımdaki her ayrıntıyı planladım. Hepsi seçtiğimle kitapla ilgili. Fotoğraf karemde gereksiz ya da fazla bir şey yok.
 13. Fotoğrafımda bir bakış açısı var. Çekim yapmadan önce bu açıyı düşündüm. Anlatmak istediğimi en iyi anlatan açı bu. En’ler Buluşması’na katılacaksam düşündüğüm bu açıyı formdaki açıklama bölümünde de anlattım/anlatacağım.
 14. Fotoğrafımla Instagram’da paylaştım ve en az bir kişiye meydan okudum.
 15. Fotoğrafımı paylaşırken kitabın adını, yazarını, çizerini ve yayınevini yazdım.
 16. Paylaşımımda @Siradisi.Meydan.Okumalar’ı @etiketledim. #siradisimeydanokuma etiketini ve yaşadığım şehrin #etiketini de yazdım.
 17. İstanbul’da yaşıyorsam ve En’ler Buluşması’na da katılmayı istiyorsam, Instagram hesap bilgilerindeki ya da internet sitesindeki katılım formunu doldurdum.
 18. On sekiz yaşın altındaysam ailemin yarışmaya katıldığımı onaylaması gerekiyor. Onay belgesini imzalayıp WhatsApp ya da eposta ile yollamalarını aileme hatırlattım.
 19. Bu haftanın sıradışı okuması tamam. Acaba haftaya hangi kitabı, nasıl okusam diye düşünmeye başladım.
 20. Sıradışı Meydan Okumalar’ın çevrimiçi katılabileceğim yaratıcı düşünme atölyeleri de varmış. Bu ayın “sıradışı atölyeler” takvimine bakıp kendime bir atölye seçtim.